Thursday, August 29, 2013

Száraz, érzékeny, aknés bőr ápolása

Eléggé ellentmondásosnak hathat a száraz bőr és az akne megemlítése egy mondatban, pedig a jelenség nem is olyan ritka, mint azt gondolnánk. Sok olyan behatás van, ami miatt az alapból zsíros (vagy vegyes) arcbőr szárazzá, érzékennyé válhat; ilyenek például a gyógyszerek (Sotret, Roaccutan) mellékhatásai, kozmetikai kezelések (pl. mikrodermabrázió) vagy csak az otthon használt szárító krémek/szérumok hosszútávú használatának eredménye.

Ezért összegyűjtöttem azokat a krémeket, amik kiváló segítséget nyújtanak az ilyen bőrproblémák helyrehozásában. Aki száraz-aknés bőrtől szenved, mindenképp tegyen velük egy próbát.


La Roche-Posay Effaclar H 


Pár évvel ezelőtt amikor még Sotret-es kezelés alatt voltam, a bőröm borzasztó módon kiszáradt. Anno még nagyon sokat kellett keresgélnem egy olyan krém után, ami aknés bőrre lett kifejlesztve, de mattítás helyett inkább erősen hidratál. Na, ez az a krém. Direkt az "akne terápia következtében kiszáradt és érzékennyé vált bőrre" ajánlják. Valóban azt adja amit ígér, és - véleményem szerint - még mindig ez a legjobb a piacon az ilyen típusú bőrre. Nagyon szépen rendbe hozza a kiszáradt bőrt, és zsíros,olajos utóérzet nélkül hidratál. Pattanásokat nem okoz, a bőr se csillog túlzottan tőle.
40 ml-es a kiszerelése, és 3500-4000 ft-os árkategóriában van.




Bioderma Cicabio Créme


Nyugtató, hidratáló, bőrszerkezet javító speciális krém. Ez már komolyabb bőrsérülések  (kisebb sebészeti beavatkozások, bőrgyógyászati kezelések) után is alkalmazható. Nekem akkor jött jól, amikor a Benzoyl Peroxide-os krémem brutál módon kiszárították a bőrömet, ami miatt már hámlott, és nagyon viszketett is a bőrfelület. A bőrviszketést/húzó érzést már pár óra után megszüntette, a kipirosodás - már több időbe telt ugyan - de azt is sikeresen lehúzta. A fentinél ez már sűrűbb, nehezebben eldolgozható krém, de viselése alatt nincs fojtogató érzés és nem zsírosítja agyon a bőrt sem. Fő összetevői a réz és a cink, amelyek antibakteriális hatásúak, de emellett még hyaluronsav-at is tartalmaz. Pattanást egyáltalán nem okoz, sőt mintha szebb állapotba is kerülnének tőle. Én imádom! 
Kiszerelése neki is 40 ml, az ára (Bioderma-hoz képest nagyon jó) 1500 ft körül mozog. 



Saturday, August 24, 2013

Akne utáni hegek

Akne utáni hegesedés akkor következik be, ha a bőrünket csúfító - főként a mélyebb, fájóbb - aknékat kinyomkodjuk. Tehát elméletben ha nem nyomkodjuk, piszkáljuk az arcunkat, akkor a pattanások nyom nélkül eltűnhetnek.
De persze gyakorlatban ezt már sokkal nehezebb betartani. Hogyha az embernek a feje közepén nő egy nagyobb méretű pattanás, akkor általában nem az az első reakciója, hogy 'jó akkor most várjuk meg még ez itt kicsírázik, és majd magától elmúlik'...
Tény és való, hogy a hegeket már sokkal könnyebb mondjuk sminkkel elfedni, mint egy kitüremkedő aknét, de azért az is ugyanúgy ronthatja a bőr összképét, sértheti az önbizalmunkat.

A már meglévő hegek ellen a leghatásosabb kezelés a kémiai hámlasztás. És szerencsére ma már nem is kell külön kezelésekre járni, hanem saját otthonunkban, szérumok használatával is véghez tudjuk vinni.


A szérumok általában egy-két ezer forinttal mindig magasabb áron vannak a sima krémeknél, így érdemesebb nagyobb figyelmet fordítani az összetevőikre. Ami nekünk a leghatásosabb összetevő kémia hámlasztók közül az a glikolsav (összetevők felsorolásánál Glycolic Acid-ként találjuk meg). Ami még megemlítendő az a tejsav (Lactic Acid), ami szintén kémia hámlasztó, de gyengébb a hatása a glikolsavnál.

A képen felsorolt szérumok:
1. Bioderma Sébium Sérum: Véleményem szerint az egyik legjobb szérum. Nemcsak a hegeket halványítja, de a még meglévő pattanásokat is szépen lehúzza. Glikolsavat tartalmaz.
2. Eucerin DermoPurifyer Active Concentrate: A hatóanyaga tejsav.
3. Clinique Pore Refining Soulitons Correcting Serum: Ugyan hivatalosan nem a hegekre, hanem a tág pórusokra van kifejlesztve, de ide sorolom. Antioxidánsokat és szalicilsavat tartalmaz.
4. La Roche-Posay Effaclar Sérum: Glikolsavat és szalicilsavat is tartalmaz.
5. Avon Anew Clinical Absolute Even: Több bőrproblémára is megoldást kínál ez a szérum. Több hasznos összetevő mellett szalicilsav is található benne.



Tuesday, August 6, 2013

Tejtermékek és pattanások - van összefüggés?

Legelőször egy aknéval foglalkozó fórumon akadtam rá egy bejegyzésre, miszerint a tej és a pattanásos bőr súlyosbodása között összefüggés van. A bejegyzés írója beszámolt arról, hogy bőrgyógyásza ajánlására felhagyott a tejtermékek fogyasztásával, és pár hónapon belül teljesen kitisztult az arcbőre, pattanásainak nyoma se lett azóta. Rögtön felkaptam a fejem, és kutakodni kezdtem a témában, és meglepően magam is tapasztaltam, hogy tényleg van valóság alapja.

Kiskorunktól kezdve folyton azt halljuk, hogy igyunk sok tejet, hisz az egészséges, tele van kalciummal, stb. És még ez valóban igaz, az már csak kevés ember számára ennyire ismert tény, hogy:

  •  a tehén tej - anyatej lévén - tele van egy IGF-1 nevezetű hormonnal, ami növekedést elősegítő hormon lévén a növekedésben lévő kis bociknak valóban jót tesz, de a pattanásos bőrtől szenvedőknek aligha. Inzulin emelkedést idéz elő emberekben, és a gyulladásos folyamatokat serkenti a szervezetben, így a bőrön is. 
  • a tejtermékek hatására a bőr több faggyút termel a kelleténél, ami több eltömődött pórushoz, több aknéhoz valamint remek táptalajhoz vezet a P.acnes nevezetű baktérium elterjedéséhez. 
A tej és az akne közötti kapcsolatokról több publikációt is találhatunk. Egyik, a témával kapcsolatos kutatásban, megvizsgálták közelebbről  a tinédzser fiúk diétáját. Megfigyelték, hogy azoknak a fiúknak akik több tejet fogyasztottak, több aknéjuk is volt, azokhoz a kortársaikhoz képest akik nem ittak rendszeresen tejet. De nemtől, kortól függetlenül több más kutatás is alátámasztotta, hogy aki eleve pattanásos, problémás bőrrel rendelkezik, annál a folyamatos tejtermék fogyasztás ezen tünetek súlyosbodását idézi elő.

Mi is lehet a megoldás?
Elég egyértelmű: a tejtermékek eltörlése az étrendből. 
Aki  így dönt, azoknak azt tudom ajánlani, hogy ezt fokozatosan tegyék meg, ugyanis ha rögtön felhagyunk minden tejtermék fogyasztásával egyik napról a másikra, akkor ezt nagyon nehéz lesz hosszú távon fenntartani, úgymond könnyen "vissza lehet esni". Csak a tej kiiktatása étrendünkből a legkönnyebb, hisz az pl.: szójatejjel, mandulatejjel, rizsitallal könnyen pótolható. A joghurt, jégkrém, tejföl, sajt, kefír elhagyása sokaknak nehezebb feladatnak bizonyulhat.
Ezért először próbáljuk a tejet teljesen elhagyni, a többi tejtermék fogyasztását meg először csak csökkenteni, és később akár teljesen el is hagyhatjuk őket is. 

Fontos még, hogy ügyeljünk a kalcium illetve a D-vitamin pótlására. Legkönnyebben étrend-kiegészítő illetve pezsgőtabletta formájában tudjuk ezeket magunkhoz venni. (Ugyan a jobb minőségű szójatejekben már megtalálhatóak ezek az ásványi anyagok, de érdemes a doboz hátoldalán megkeresni, hogy pontosan milyen mértékben.

A másik fontos dolog pedig a kitartás. Nincs azonnali eredmény, bizony időbe telik mire változást tapasztalunk. Én magam is, csak jó pár hónap elteltével láttam a javulást, de én úgy vélem mindenképp megéri. Az eredmények, amiket én tapasztaltam: kevesebb és ritkábban megjelenő pattanások, (és azok sem a fájó, mély csomós, hanem a mérsékelt, hamarabb elmúló fajtájúak), gyulladás illetve 'általános' bőrvörösség csökkenése, a zsíros bőr mérséklődése.