Saturday, September 7, 2013

Arcpakolások használatával kapcsolatos tippek

 A problémás bőrűek között, biztos felmerült már a kérdés, hogy mikor/hogyan érdemes az arcpakolást használnunk.
Igazából használatát illetően, nincs rá semmiféle szabály, egyet kivéve: pakolás felvitele előtt mindig alaposan tisztítsunk arcot! Bőrproblémánktól is nagyban függ, hogy mennyire körülményes tisztításról beszélünk.
Ha nincsenek komolyabb bőrproblémáink - gondolok itt olyanra például, hogy fénylő, vagy épp szárazabb bőr - akkor elég ha a arcpakolás használatát egy sima arcmosással, vagy micellás lemosóval (persze a smink minden esetben előzetesen már le lett szedve) előzzük meg. Ezután jöhetnek is a mattító vagy hidratáló arcpakolások.

Komolyabb bőrproblémák estében - tág pórusok, pattanások, mitesszerek, akne - érdemes arcmosást követően, radírozni is. Hogy miért? Arcradírozással a bőrön lévő és pórusokat eltömítő elhalt hámsejtektől megszabadulunk, így az arcpakolásokban lévő hatóanyag sikeresebben be tud jutni a pórusok mélyére is, ott kifejtve hatásukat. (Persze, ha radírozó hatású arcpakolásokról beszélünk, akkor ez nem szükséges.)
Érdemesebb ezt esti órákban elvégezni, hisz olyankor nem tesszük már ki a bőrünket egyéb 'pórus tömítő' hatásoknak (gondolok itt az alapozókra stb.)

Van még egy trükk, ami ugyan hosszadalmasabb, de nekem sokat szokott segíteni, ha éppen nagyon rossz állapotban van a bőröm. Ez pedig a fent említett rutinba a gőzölés belevevése is. Tehát arcmosás és radírozás után ha egy gőzölést is megejtünk, az a már kitisztított pórusainkat kitágítja, így az arcpakolás hatékonyságát még jobban növelhetjük.
De az arcgőzölést akár a radírozás előtt is megejthetjük, vagy ha több időnk van, és elszántak vagyunk, akkor akár a arcradírozás előtt és után is gőzölhetünk.

Miket tegyünk a gőzölésre használt vízbe? Itt megtalálhatod.
Pattanásos bőrre melyek a leghatékonyabb arcpakolások? Katt ide .


Thursday, August 29, 2013

Száraz, érzékeny, aknés bőr ápolása

Eléggé ellentmondásosnak hathat a száraz bőr és az akne megemlítése egy mondatban, pedig a jelenség nem is olyan ritka, mint azt gondolnánk. Sok olyan behatás van, ami miatt az alapból zsíros (vagy vegyes) arcbőr szárazzá, érzékennyé válhat; ilyenek például a gyógyszerek (Sotret, Roaccutan) mellékhatásai, kozmetikai kezelések (pl. mikrodermabrázió) vagy csak az otthon használt szárító krémek/szérumok hosszútávú használatának eredménye.

Ezért összegyűjtöttem azokat a krémeket, amik kiváló segítséget nyújtanak az ilyen bőrproblémák helyrehozásában. Aki száraz-aknés bőrtől szenved, mindenképp tegyen velük egy próbát.


La Roche-Posay Effaclar H 


Pár évvel ezelőtt amikor még Sotret-es kezelés alatt voltam, a bőröm borzasztó módon kiszáradt. Anno még nagyon sokat kellett keresgélnem egy olyan krém után, ami aknés bőrre lett kifejlesztve, de mattítás helyett inkább erősen hidratál. Na, ez az a krém. Direkt az "akne terápia következtében kiszáradt és érzékennyé vált bőrre" ajánlják. Valóban azt adja amit ígér, és - véleményem szerint - még mindig ez a legjobb a piacon az ilyen típusú bőrre. Nagyon szépen rendbe hozza a kiszáradt bőrt, és zsíros,olajos utóérzet nélkül hidratál. Pattanásokat nem okoz, a bőr se csillog túlzottan tőle.
40 ml-es a kiszerelése, és 3500-4000 ft-os árkategóriában van.




Bioderma Cicabio Créme


Nyugtató, hidratáló, bőrszerkezet javító speciális krém. Ez már komolyabb bőrsérülések  (kisebb sebészeti beavatkozások, bőrgyógyászati kezelések) után is alkalmazható. Nekem akkor jött jól, amikor a Benzoyl Peroxide-os krémem brutál módon kiszárították a bőrömet, ami miatt már hámlott, és nagyon viszketett is a bőrfelület. A bőrviszketést/húzó érzést már pár óra után megszüntette, a kipirosodás - már több időbe telt ugyan - de azt is sikeresen lehúzta. A fentinél ez már sűrűbb, nehezebben eldolgozható krém, de viselése alatt nincs fojtogató érzés és nem zsírosítja agyon a bőrt sem. Fő összetevői a réz és a cink, amelyek antibakteriális hatásúak, de emellett még hyaluronsav-at is tartalmaz. Pattanást egyáltalán nem okoz, sőt mintha szebb állapotba is kerülnének tőle. Én imádom! 
Kiszerelése neki is 40 ml, az ára (Bioderma-hoz képest nagyon jó) 1500 ft körül mozog. 



Saturday, August 24, 2013

Akne utáni hegek

Akne utáni hegesedés akkor következik be, ha a bőrünket csúfító - főként a mélyebb, fájóbb - aknékat kinyomkodjuk. Tehát elméletben ha nem nyomkodjuk, piszkáljuk az arcunkat, akkor a pattanások nyom nélkül eltűnhetnek.
De persze gyakorlatban ezt már sokkal nehezebb betartani. Hogyha az embernek a feje közepén nő egy nagyobb méretű pattanás, akkor általában nem az az első reakciója, hogy 'jó akkor most várjuk meg még ez itt kicsírázik, és majd magától elmúlik'...
Tény és való, hogy a hegeket már sokkal könnyebb mondjuk sminkkel elfedni, mint egy kitüremkedő aknét, de azért az is ugyanúgy ronthatja a bőr összképét, sértheti az önbizalmunkat.

A már meglévő hegek ellen a leghatásosabb kezelés a kémiai hámlasztás. És szerencsére ma már nem is kell külön kezelésekre járni, hanem saját otthonunkban, szérumok használatával is véghez tudjuk vinni.


A szérumok általában egy-két ezer forinttal mindig magasabb áron vannak a sima krémeknél, így érdemesebb nagyobb figyelmet fordítani az összetevőikre. Ami nekünk a leghatásosabb összetevő kémia hámlasztók közül az a glikolsav (összetevők felsorolásánál Glycolic Acid-ként találjuk meg). Ami még megemlítendő az a tejsav (Lactic Acid), ami szintén kémia hámlasztó, de gyengébb a hatása a glikolsavnál.

A képen felsorolt szérumok:
1. Bioderma Sébium Sérum: Véleményem szerint az egyik legjobb szérum. Nemcsak a hegeket halványítja, de a még meglévő pattanásokat is szépen lehúzza. Glikolsavat tartalmaz.
2. Eucerin DermoPurifyer Active Concentrate: A hatóanyaga tejsav.
3. Clinique Pore Refining Soulitons Correcting Serum: Ugyan hivatalosan nem a hegekre, hanem a tág pórusokra van kifejlesztve, de ide sorolom. Antioxidánsokat és szalicilsavat tartalmaz.
4. La Roche-Posay Effaclar Sérum: Glikolsavat és szalicilsavat is tartalmaz.
5. Avon Anew Clinical Absolute Even: Több bőrproblémára is megoldást kínál ez a szérum. Több hasznos összetevő mellett szalicilsav is található benne.



Tuesday, August 6, 2013

Tejtermékek és pattanások - van összefüggés?

Legelőször egy aknéval foglalkozó fórumon akadtam rá egy bejegyzésre, miszerint a tej és a pattanásos bőr súlyosbodása között összefüggés van. A bejegyzés írója beszámolt arról, hogy bőrgyógyásza ajánlására felhagyott a tejtermékek fogyasztásával, és pár hónapon belül teljesen kitisztult az arcbőre, pattanásainak nyoma se lett azóta. Rögtön felkaptam a fejem, és kutakodni kezdtem a témában, és meglepően magam is tapasztaltam, hogy tényleg van valóság alapja.

Kiskorunktól kezdve folyton azt halljuk, hogy igyunk sok tejet, hisz az egészséges, tele van kalciummal, stb. És még ez valóban igaz, az már csak kevés ember számára ennyire ismert tény, hogy:

  •  a tehén tej - anyatej lévén - tele van egy IGF-1 nevezetű hormonnal, ami növekedést elősegítő hormon lévén a növekedésben lévő kis bociknak valóban jót tesz, de a pattanásos bőrtől szenvedőknek aligha. Inzulin emelkedést idéz elő emberekben, és a gyulladásos folyamatokat serkenti a szervezetben, így a bőrön is. 
  • a tejtermékek hatására a bőr több faggyút termel a kelleténél, ami több eltömődött pórushoz, több aknéhoz valamint remek táptalajhoz vezet a P.acnes nevezetű baktérium elterjedéséhez. 
A tej és az akne közötti kapcsolatokról több publikációt is találhatunk. Egyik, a témával kapcsolatos kutatásban, megvizsgálták közelebbről  a tinédzser fiúk diétáját. Megfigyelték, hogy azoknak a fiúknak akik több tejet fogyasztottak, több aknéjuk is volt, azokhoz a kortársaikhoz képest akik nem ittak rendszeresen tejet. De nemtől, kortól függetlenül több más kutatás is alátámasztotta, hogy aki eleve pattanásos, problémás bőrrel rendelkezik, annál a folyamatos tejtermék fogyasztás ezen tünetek súlyosbodását idézi elő.

Mi is lehet a megoldás?
Elég egyértelmű: a tejtermékek eltörlése az étrendből. 
Aki  így dönt, azoknak azt tudom ajánlani, hogy ezt fokozatosan tegyék meg, ugyanis ha rögtön felhagyunk minden tejtermék fogyasztásával egyik napról a másikra, akkor ezt nagyon nehéz lesz hosszú távon fenntartani, úgymond könnyen "vissza lehet esni". Csak a tej kiiktatása étrendünkből a legkönnyebb, hisz az pl.: szójatejjel, mandulatejjel, rizsitallal könnyen pótolható. A joghurt, jégkrém, tejföl, sajt, kefír elhagyása sokaknak nehezebb feladatnak bizonyulhat.
Ezért először próbáljuk a tejet teljesen elhagyni, a többi tejtermék fogyasztását meg először csak csökkenteni, és később akár teljesen el is hagyhatjuk őket is. 

Fontos még, hogy ügyeljünk a kalcium illetve a D-vitamin pótlására. Legkönnyebben étrend-kiegészítő illetve pezsgőtabletta formájában tudjuk ezeket magunkhoz venni. (Ugyan a jobb minőségű szójatejekben már megtalálhatóak ezek az ásványi anyagok, de érdemes a doboz hátoldalán megkeresni, hogy pontosan milyen mértékben.

A másik fontos dolog pedig a kitartás. Nincs azonnali eredmény, bizony időbe telik mire változást tapasztalunk. Én magam is, csak jó pár hónap elteltével láttam a javulást, de én úgy vélem mindenképp megéri. Az eredmények, amiket én tapasztaltam: kevesebb és ritkábban megjelenő pattanások, (és azok sem a fájó, mély csomós, hanem a mérsékelt, hamarabb elmúló fajtájúak), gyulladás illetve 'általános' bőrvörösség csökkenése, a zsíros bőr mérséklődése.



                


Wednesday, July 31, 2013

Pattanások a testen

Gyakori jelenség, hogy az arcon megjelenő pattanások/aknék mellett, a test többi részén - leggyakrabban a háton, mellkason - is előbújnak a pattanások. Ez főleg ilyenkor nyáron, a lenge illetve mélyebben kivágott felsők időszakában a legkellemetlenebb.

Szerencsére manapság ezen bőrproblémák karbantartásához egyre több pattanásos bőrre kifejlesztett tusfürdővel lehet találkozni. Ezek közt a leggyakoribb hatóanyag a teafa vagy a szalicilsav, de emellett akár radírozó hatású tusfürdővel is találkozhatunk már. Pár példa:



1. Faith In Nature Tea Tree Shower Gel & Foam Bath
2. Avon Clearskin Blemish Clearing Acne Body Wash: 2%-os szalicilsavat tartalmaz.
3. The Body Shop Tea Tree Body Wash
4. Planet Spa Turkish Thermal Baths Black Soap: Feketeszappan, radírozó hatással, sűrűbb agyagosabb állagú. Arcra is használható.
5. Pharmaceris Body-Sebostatic
6. Dr. Organic Organic Tea Tree Body Wash: Teafaolaj mellett, aloe vera kivonatot és borsmentaolajat is tartalmaz.
7. Neutrogena Oil-Free Acne Stress Control Power-Cream Body Wash: Szalicilsavat tartalmaz.
8. Neutrogena Body Clear Body Wash: Szintén szalicilsavat tartalmaz.  


Sokan a tusfürdők helyett inkább a "természetesebb" szappanokra esküsznek, így azokból is felsorolok párat. Fontos megemlítenem, hogy az arcra nem ajánlatos ezeket használni, hisz nagyon kiszáríthatják a bőrt, és akár még jobban ronthatnak bőrünk állapotán (szó szerint saját bőrön tapasztaltam). 



1. Himalaya Herbals Refreshing Cucumber Soap: Uborka és kurkuma kivonatot valamint kaolint is tartalmaz.
2. Olivia Szappan Körömvirág kivonattal: A körömvirág remek gyulladáscsökkentő tulajdonságáról ismert.
3. Himalaya Herbals Neem&Turmeric Soap: Nim, citrom és kurkumaolaj található benne. 
4. Olivia Szappal Holt-Tengeri Iszappal: Mélytisztító hatású szappan. Pattanásos bőr mellett még ekcémás bőr kezelésére is ajánlják. 


Ha a hát/mellkas területén súlyosabb pattanások alakulnak ki, azokat mindenképp érdemes (az arcra is használt) Szalicilsavas illetve Benzoil Peroxid tartalmú célzott pattanáskezelő krémekkel kezelni. Emellett a megfelelő napvédelemre is mindig ügyeljünk!




Friday, July 19, 2013

Radírozó hatású arcpakolások

Olyan termékek ezek, amelyeket rendes arcmaszkként kell használni - azaz 10-15 percet az arcon kell hagyni, majd lemosni - de tartalmaznak különféle szemcséket, amelynek hatását felvitelkor illetve lemosáskor is érezhetjük.

Lush Mask of Magnaminty Face and Body Mask


A Lush termékeket egyszerűen csak imádni lehet a frappáns termék elnevezésektől kezdve a praktikus és egyedi csomagolásokig. Ezért az arcmaszkért meg rajongok. Nagyon kellemes, hűsítő-mentás érzést ad a bőrön, a felesleges zsírt is remekül felszívja. Radírozó hatása is pont megfelelő, és pozitívuma még, hogy a hátra is kiválóan használható! Negatívuma csak annyi, hogy nagyon tömény, nehezen elosztlathatós állagú, és ha túl sokáig hagyjuk fent a pakolást, az nagyon meg tud kövülni az arcon és a lemosás kissé nehézkessé válhat. Ennek ellenére mindenképp érdemes próbálkozni vele.
Lush üzletekben kapható, a kisebb 125 gr-os kiszerelése 1990 ft, a nagyobb 315 gr-os tégely pedig 3390 ft. 

Salthouse Luxus Totes Meer Premium-Maske Peeling


Ez a kis tasakos maszk radírozó hatása őrölt sárgabarackmag tartalmában rejlik. Állaga pont megfelelő se nem túl folyós, se nem túl tömény, remekül fel lehet vinni. Remekül radíroz, és lemosáskor nagyon tiszta érzetet ad a bőrnek. Többek közt uborkakivonatot, tengeri sót, tejsavat és E-vitamint is tartalmaz!                                                     Egy tasak ára 400-500 ft között mozog, és 2-3 alkalomra elegendő.

Sunfleur Zsályás Arcradír

És a legjobbat legutoljára. A termék elején olvasható "száraz, érzékeny bőrre" feliratot ignorálva kipróbáltam, hisz rengeteg pozitív véleményt olvastam róla. Azóta áldom az eszem, hogy próbát tettem vele, hisz egy nagyon jó arcpakolásra leltem benne. Ugyan hivatalosan arcradír a termék neve, de radírozó hatása nem számottevő. Természetes zsálya darabokat tartalmaz, töményebb de könnyen kenhető állagú. A zsálya pattanásos bőrre remek, hisz: nyugtató, gyulladásgátló, hámosító hatású, emellett összehúzó és antibiotikus hatása is van valamint szabályozza a faggyúkiválasztást is. Lassan száradó maszk, kb. 25-30 percet is az arcon kell hagyni, de kellemes érzést nyújt, nem húzza vagy irritálja a bőrt. Pozitívum még, hogy a termék szalicilsavat is tartalmaz, negatívuma viszont, hogy Alcohol Denat.-ot is, de ennek ellenére nem szárítja agyon a bőrt!

Egy flakon ára 900 ft körüli. 


Tipp: Bármilyen hámlasztó hatású arcmaszkot is veszünk, felturbózhatjuk annak radírozó hatását még jobban azzal, ha beszerzünk egy arckefét, aminek a segítségével - az arcmaszk hatóidejének lejárta után  - körkörös mozdulatokkal lemossuk azt. 


Wednesday, July 17, 2013

A cink hatása a bőrre

Közismert tény manapság, hogy a cink pozitív hatással van a bőr, haj illetve körmök állapotára. Nem ilyen elterjedt ugyan, de egyes kutatások a pattanásos bőrt is gyakran kapcsolatba hozzák a cinkhiánnyal.

Cink belsőleg 


A cink (angolul: zinc) egy fontos ásványi anyag, ami a jól működő anyagcseréhez nélkülözhetetlen, valamint a sejtnövekedés és a sejtreplikációhoz is elengedhetetlen. A cinkhiány gyakoribb jelenség, mint hinnénk, tünetei:
körmökön megjelenő fehér foltok, gyakori megfázás, hajhullás, és bizony az akne. Belülről, a táplálkozással érdemes pótolni. Cinkben gazdag ételek például a hüvelyesek (lencse, bab, zöldborsó), máj, tojás, húsok, magvak (mandula, tökmag, napraforgómag), és a teljes kiőrlésű gabona.
Manapság persze étrend kiegészítő tabletta formájában is hozzájuthatunk, de mindenképp tartsuk be a napi ajánlott mennyiséget: felnőtteknek napi 25-40 mg a limit, az 50 mg-ot semmiképp se haladja meg!

Cink és az akne

A mechanikája, hogy miért tesz jót az aknés bőrre nem ismert pontosan, de valószínűleg azon tulajdonságai  által, hogy: szabályozza a szervezet hormonegyensúlyát, és segíti az A-vitamin szállítását a bőrbe, valamint, hogy csökkenti a bőr olajgyártását.

Cink külsőleg


Bizony a cink nem csak tabletta formájában lehet jó hatással a pattanásos bőrre, hanem külsőleg alkalmazva is segíti az aknéval járó gyulladás enyhítését.
Érdemes ezért az olyan termékekre külön figyelmet fordítani, amelyek tartalmaznak cinket. A termékösszetevőinek felsorolásánál a cinknek több fajtája is előfordulhat, ebből a leggyakoribbak:

Zinc Oxide:
Ez az összetevő szárít, nyugtat, védi az irritált bőrfelületet és segíti a gyors gyógyulást. Ezen tulajdonságai miatt leggyakrabban babakenőcsökben van jelen, (pelenkakiütésekre alkalmazzák) de emellett még korpásodás elleni samponokban, valamint napégést csillapító krémekben is megtalálható. Ezen felül UVA és UVB blokkoló is, és non-comedogenic (nem okoz mitesszereket). Az aknéra alkalmazzák, mert segíti a túlzott faggyútermelést 'szárítani', és gyorsíthatja a pattanások gyógyulását, valamint egyesek szerint segíti az olajtermelést is kordában tartani. Egyetlen hátránya, hogy fehér filmréteget képez a bőrön, ezért érdemesebb este használni.

Zinc PCA:
A PCA (Pyrrolidone Carboxylics Acid) egy aminosav származék, ami a bőrben természetesen is megtalálható. Ezen összetevő a Cink és a PCA pozitív tulajdonságait egyesíti: képes a faggyútermelést csökkenteni, de emellett hidratál is.

Összefoglalva tehát segíthetjük a pattanásos, zsíros bőrünk állapotát a cink szedésével, illetve cinket tartalmazó kozmetikumok használatával. Személyes tapasztalatom, hogy valóban jobb minőségű lesz tőle a bőr, de ne azonnali eredményt várjunk, egy-két hónapnyi, mindennapos cink fogyasztás mellett lesz látható a javulás.


Források: http://www.clearskinforever.net/zinc-and-acne-does-zinc-help-with-acne/
                http://www.skinenergizer.com/how-zinc-help-treat-acne-s/13931.htm
                http://en.wikipedia.org/wiki/Zinc_oxide#Medicine
                http://kremmania.hu/osszetevok/zinc-pca
                http://www.skinactives.com/Zinc-PCA.html


Monday, July 15, 2013

Problémás bőrrel kapcsolatos ideges fogalmak

Olyan idegen nyelvű szavakat gyűjtöttem össze, amelyekkel jó hogyha tisztában vagyunk ha zsíros, pattanásos arcbőrünk van. Gyakran találkozni velük aknés bőrrel foglalkozó cikkekben, tanulmányokban valamint arcápolási termékek dobozán lévő leírásban is megjelenhetnek.

Acne = Ugyanezzel a szóval használatos magyar nyelvben is, csak Akne/Akné-ként használva. A pattanás egyik súlyosabb (gyulladt, mély esetleg fájó) fajtáját nevezik így. Akkor keletkezik, amikor a faggyúmirigyek kivezető nyílása elzáródik, benne a baktérium (P.acnes) elszaporodik, és elindul a gyulladásos folyamat.

Sebum = Faggyú: A faggyúmirigyek által kiválasztott zsíros váladék.

Sebaceous gland = Faggyúmirigy: Általában szőrtüszőkhöz csatlakozva fordulnak elő, és váladékukat a szőrtüszőből eredő szőrszálakhoz csatlakozva ürítik.
A faggyúmirigyek közrejátszanak az akne kialakulásában. A pórusokban a faggyú és a keratin egy hiperkeratotikus "dugót" alkothat, amit comedo-nak neveznek.

Magyarán a comedo eltömődött pórust jelent. A comedo-nak 2 fajtája van:

  • nyílt comedo (más néven mitesszer angolul blackhead): A nyitott 'állapot' oxidációt okoz, ettől lesznek feketék. 
  • zárt comedo (angolul whitehead, azaz fehér mitesszer): A szőrtüsző nyílását eltömítik az elhalt hámsejtek illetve a faggyú, emiatt a szőrtüsző kitágul és a váladék felgyülemlik. Nem mindig láthatóak szabad szemmel, mert a bőr fedőréteg takarja. Hajlamosabbak a begyulladásra, mint a nyílt fajtájúak. 
Non-comedogenic  szavacskát mindig érdemes megkeresni, hogy fel van-e tüntetve a termékek hátoldalán. Jelentése, hogy nem mitesszerképző, tehát az a termék, amelyiken szerepel a felirat nagyobb eséllyel nem tartalmaz olyan összetevőket, amelyek eltömítenék a pórusokat.

Pimple, papula, zit = Pattanás elnevezései angolul. 

P. acnesPropionibacterium acne. Aknéban megtalálható fertőző baktérium neve. Elszaporodhat a faggyúban és gyulladt pattanásokat okozhat. 

Nodule = Csomó: Gyulladt, mély és fájó kitüremkedések a bőr alatt.


Pustule = Magyarul pustula vagy kelés; a gyulladásos, gennyes pattanást nevezik így. Kinézetre fehér közepű, piros gyulladással körülvett terület.

Seborrhea = A faggyúmirigyek túlműködésével járó jelenség. A bőr emiatt gyulladásos, olajosan fénylő vagy korpásan hámló lesz. 3 fajtája van:
  • Seborrhea Oleosa: Olajos, zsíros jellegű seborrhea.
  • Seborrhea Sicca: Szárazsággal járó seborrhea.
  • Seborrhea Eczemés, Dermatitises: Irritációval, viszketéssel, korpásodással járó seborrhea.

                http://en.wikipedia.org/wiki/Blackhead

Posted on 4:28 PM | Categories:

Friday, July 12, 2013

Újonnan felfedezett termékcsalád

Pár hónapja az egyik drogériában találkoztam egy számomra teljesen új márkával, amely pattanásos, problémás bőrre való külön termékcsaláddal is fel volt szerelkezve. A termékek leírása elég biztatóan hangzott, és ugyan internetes kutakodás után úgy tűnt, hogy itthon még nem nagyon ismert a márka, (drogériák közül is csak a Müller-ben kaphatóak), ennek ellenére én mégis próbát tettem vele, és eddigi tapasztalataimat meg is osztom.



A termékcsalád legfontosabb közös jellemzője, hogy szalicilsav tartalmukkal küzdenek a pattanások ellen.
Áruk ugyan terméktől függően változó, de legtöbbjük 2000 forintos árkategóriában mozog.


Mivel lemosó hiányban voltam, ezért a krémes arcradír termékükkel, (nevezetesen a Clearasil Ultra Akut Peeling) tettem első próbámat a márkánál. Már lassan másfél hónapja használom, és eddig pozitív véleménnyel vagyok róluk. A lemosókkal szemben támasztott alap követelményeim, hogy alaposan tisztítson, ne okozzon újabb pattanásokat és ne szárítsa/irritálja a bőröm. Ezeknek az elvárásoknak mind megfelel ez a lemosó. Krémes arcradír lévén mindennapi használatra alkalmas, és ugyan a 'krémes' szó sok mindenkit elriaszthat, érdemes neki esélyt adni, hiszen ennek nincsen az az olajos utóérzete, amit a legtöbb krémes arclemosónál bizony tapasztalhatni lehet. A radírozó hatása is pont megfelelő, se nem túl erős, se nem túl gyenge.


Ugyan még csak egy terméket próbáltam a termékcsaládból, de interneten leírásokat illetve tapasztalatokat olvasgatva a termékcsalád többi tagja is elég biztatónak tűnik.
Ha más nem is, legalább még egy plusz márkát érdemes figyelembe venni vásárláskor.


Wednesday, July 10, 2013

Mandulával a szebb bőrért

Amikor bőrszépítő ételekről van szó, a neten sok cikkben, illetve külföldi fórumokon többször megemlítik, hogy a mandula fogyasztása jótékony hatással van a pattanásos bőrre. Valóban saját bőrön is tapasztaltam már, hogy - ugyan nem tünteti el hipp-hopp a pattanásokat - de a bőr összképe mintha szebb lenne tőle.
Utána jártam, vajon van-e ennek valamiféle tudományos alapja is vagy csak egy mendemonda?

Ugyan sokan a zsírtartalma miatt egészségtelennek hiszik, de valójában egészséges egyszeresen telített zsírokat tartalmaz ami pl.: a súlygyarapodást segít megelőzni valamint a koleszterinszintet is csökkenti, ha módjával fogyasszuk.

Kb. 32 gramm mandula az ajánlott napi E-vitamin adag közel felét fedezi, emellett magas a mangán, B2 vitamin, triptofán (fehérjében lévő aminosav), réz és foszfor tartalma.
Az E-vitamin jó hatással van a bőrre, hiszen segít a szabad gyökök (pl.: szennyezettség, káros baktériumok) elleni védekezésben. Így az antioxidánsokban gazdag ételek - mint, a mandula - fogyasztása segít a szabad gyököket kordában tartani szervezetünkben.

Emellett emésztésünknek is jót tesz, ami plusz pont, hisz az emésztéssel illetve a belekkel kapcsolatos rendellenességek is közrejátszhatnak a problémás bőr rosszabbodásával.
Tehát valóban: a mandula segítheti az aknét, a bőr állapotának javítása által.

Viszont fogyasztásával mindenképp vigyázzunk (ha diétázunk), hisz kalóriatartalma magas, ezért napi kb. 10-15 szem mandula az ajánlott.

Azt is fontos megjegyezni, hogyha az étkezésünk alapból egészségtelen, de mellette mandulát fogyasztunk, attól ne várjunk csodát. Egészséges életmód mellett, snack-ként fogyasztva a legajánlottabb.



Források: http://www.livestrong.com/article/73714-acne-almonds/
               http://www.justalmonds.com/category_s/156.htm
               http://laurenconrad.com/blog/post/tuesday-ten-acne-fighting-foods



Monday, July 8, 2013

BB krémek

Manapság rendkívüli módon népszerűek lettek a BB krémek, már szinte mindegyik kozmetikai szereket forgalmazó cég piacra dobott (legalább) egyet belőlük. De mik is ezek a BB krémek, és ha problémás/pattanásos a bőrünk, milyet célszerű használni?

A BB szócska az angol Blemish Balm (vagy Beauty Balm) kifejezés rövidítése. Gyakorlatilag egy több funkciós hidratálókrém, napvédő és alapozó egyben. Eredetileg - a védő és regeneráló tulajdonságai miatt - bőrgyógyászati lézer kezeléseken átesett páciensek számára fejlesztették ki, később Ázsiában, Dél-Kelet Ázsiában, Japánban, Kínában és Koreában örvendett nagy népszerűségnek.
A termék azóta a nyugati országokban is elterjedt, ma már bármely drogériában beszerezhetőek.
Könnyen összetéveszthetőek a színezett hidratálókrémekkel, habár egy BB krém annál sokkal több funkcióval lett felszerelve:


  • könnyű, de mégis magas pigmenttartalmú alap
  • hidratál
  • SPF tartalom (UVA/UVB védelem a napsugarak ellen) 
  • sokuk antioxidánsokat is tartalmaz



Ugyan zsíros, pattanásos bőrre nehezebb lehet megfelelőt találni, ezért mielőtt befektetnénk egy BB krémbe, mindenképp keressünk a neten véleményeket, tapasztalatokat a termékről. Keressük a termék leírásánál a non-comedogenic feliratot, ami azt hivatott jelezni, hogy nem tömíti el a pórusokat. 
Mint minden sminket, lefekvés előtt ezt is le kell mosni!

A képen felsorolt termékek, számozás szerint:
1. Astor Skin Match BB Cream SPF 25; 2. Maybelline Dream Pure BB SPF 15 - erősen problémás, zsíros bőrre ezt ajánlanám a leginkább, 2%-os szalicilsavat tartalmaz!! 3. Garnier BB Cream Miracle Skin Perfector Combination to Oily Skin SPF 20; 4. Rimmel BB Cream 9in1 Skin Perfecting Super Makeup SPF 25; 5. MAC Prep+Prime BB SPF 35; 6. L'Oreal Paris Nude Magique BB Cream SPF 12 - Gyengébb a fedése, nem erősen pigmentált. ; 7. Essence All-In-One BB Cream SPF 30; 8. Clinique Age Defense BB Cream SPF 30

(A fent látható BB krémeken kívül természetesen rengeteg több BB krém van a boltok polcain. Ezzel a 8 példával csupán a BB krémeken belüli, különböző változatokat/opciókat szerettem volna bemutatni.) 



Sunday, July 7, 2013

Sminklemosás egyszerűen

Pár hónapja 'luxus' fürdőszivacs csomagot kaptam ajándékba, és köztük volt egy sminklemosó szivacs nevezetű termék is. Bevallom eleinte szkeptikusan álltam hozzá, gondolván, hogy egy sima szivacs önmagában, (mindenféle sminklemosó folyadék nélkül) képtelen lesz, mondjuk alapozó teljes eltávolítására.
Örülök, hogy végül mégis próbát tettem vele, mert kitűnőnek bizonyult, és azóta is nagy a szerelem.

Calypso Natural Demake-up

Nagyon kíméletes a szivacs anyaga a bőrhöz, csupán vízzel kell átitatni, és a sminket szépen le is mossa. Főleg most nyáron, amikor a legtöbbünk a könnyű alapozókat vagy BB krémeket részesíti előnybe, azok lemosása sokkal egyszerűbb, kíméletes és (nem utolsó sorban) olcsóbb is lesz. Egy szivacs többször felhasználható, hisz tisztán tartásuk könnyen kivitelezhető, antibakteriális szappan elég is hozzá - habár kb két hetente érdemes egy alaposabb mosásnak alávetni. (Szivacsok kimosásáról részletesebbenhttp://skincare-bunny.blogspot.hu/2013/06/sminkeleshez-par-jotanacs.html)

Ugyan arctej vagy arctonik nem szükséges ahhoz, hogy leszedje a sminket, mégis ha nagyon ragaszkodna az a bőrünkhöz, egy picit rátehetünk a szivacsra belőlük.

Én személy szerint, szemsmink lemosására nem használom (annak kimosása a szivacsból hosszabb folyamat lenne), azt a szokásos vattakorong-szemsmink lemosó kombójával oldom meg, de mégis anyagilag így is jobban jövök ki, hisz az (alapjában drágább) sminklemosó folyadékból szignifikánsan kevesebb fogy, mivel azt arcra már nem használom. (Vagy azt is megtehetjük, hogy az egyik szivacsot külön arc, másikat pedig külön szemsmink lemosására használjuk csak.) Előnye még, hogy utazáskor is praktikusabb.

Calypso Natural Demake-up Sponge néven fut, egy csomagban 2 darab szivacs van, ára 500 ft körüli.





Saturday, July 6, 2013

Mattító arcpakolások



Bioderma Sébium Masque


Viszonylag új termék a Bioderma polcán, és - a márka nagy rajongójaként - amint megláttam le is csaptam rá. Tömény állagát nehezebben lehet az arcon eloszlatni, és a bőrre felkerülve púderes hatású. Bevallom ilyen arcpakolással még nem találkoztam eddig. Eleinte furcsa lehet használni, de hatását látva hamar megbarátkozhatunk vele. Hamar megszárad az arcon, és kicsit szárítja is a bőrt. Hatását nézve én nagyon meg vagyok vele elégedve. A pirosságot nagyon szépen lehúzza a bőrről, rendkívül jó a mattító hatása, a pattanásoknak illetve a tág pórusoknak is nagyon jót tesz. Többek közt kaolint, barna tengeri alga és ginkgo biloba kivonatot, is tartalmaz.
Gyógyszertárakban kapható. 40 ml-es kiszerelése 4000-5000 ft közötti.






Anatomicals Grease Isn't The Word Mattifying Face Mask


Ha valóban csak a mattítás a célunk, akkor ez a kis arcmaszk lehet a legmegfelelőbb választás. Ugyan pattanásokat nem okoz, de a már meglévő pattanások, mitesszerek állapotát nem sokat javít, habár ezeket nem is ígéri. A mattítást viszont kiválóan elvégzi, anélkül, hogy szárítaná a bőrt. Kék színű, folyósabb, könnyen felvihető állaga van. Kaolin, agyag és algakivonat is található benne. Egy tasaknyi pakolás elég sok - akár 4 - alkalomhoz is elegendő.
Kizárólag a Douglas üzletekben kapható. Egy tasak ára 290 ft. 

Thursday, July 4, 2013

GI-diétával a pattanások ellen

Ugyan a blogom nagy részét krémek, és külső kezelések ajánlása teszi ki, ennek ellenére én mégis azt tapasztalom, hogy azzal érhetjük el a legtöbb és leghatásosabb változást, hogyha "belül" minden rendben van. Érdemes mindenkinek saját bőrén megtapasztalni, hogy melyek azok az ételek, amelyek fogyasztása negatív hatással van a pattanások, aknék állapotára arcunkon. Ez egyénenként változhat, nekem személy szerint a tejtermékek illetve az erősen fűszeres ételek fogyasztása okozza leginkább a pattanások elszaporodását.

Ha jobban beleássuk magunkat a témába, nagyon sok tanulmányt, cikket találhatunk a neten, amik a magas glikémiás indexű (GI) ételek, aknés bőrre gyakorolt negatív hatásáról szólnak. Sok szakember véleménye szerint az ilyen ételek önmagában ugyan aknét nem okoznak, de a már meglévő pattanásos bőrt még rosszabb állapotba hozzák..

De mi is az a glikémiás index? Az elfogyasztott szénhidrátok a szervezetben glükózzá (szőlőcukor) alakulnak, a glükóz pedig felszívódva megemeli a vércukorszintet. Hogy milyen hamar alakul át glükózzá az étel, azt a glikémiás index mutatja meg. Minél lassabban alakul glükózzá a szénhidrát, annál lassabban szívódik fel, és annál kevésbé emeli meg a vércukorszintet.

Tehát a magas GI-ű ételek fokozottan növelik a vércukorszintet, így minél magasabb az index értéke, annál több problémát okozhat.

A GI értékét 100-as pontrendszerben mérik. A gyorsan lebomló szénhidrátok GI értéke magas, ezek a pontrendszerben 55-100 közötti értékkel rendelkeznek. Ilyen ételek pl.: hasábburgonya, kekszek és (meglepő módon) a görögdinnye.
Az alacsony GI-ű ételek (0-55 között helyezkednek el) pl.: a teljes kiörlésű gabonák, alma, lencse, zöldségek, étcsokoládé.

Hogyha bőrünk problémás, aknéra hajlamos, akkor mindenképp ajánlom, hogy tegyünk egy próbát ezzel az étrenddel, veszíteni valónk nincs!

Részletesebb GI táblázat itt megtalálható: http://gi-tablazat.csaknem.hu/

Források: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130220084809.htm
                http://www.szepsegbroker.hu/szakcikk/akne_kialakulasat_provokalo_etrend_326/
                https://en.wikipedia.org/wiki/Acne_vulgaris#Diet

Wednesday, July 3, 2013

Mitesszer eltávolító tapaszok

Manapság szerencsére egyre több márka dob újra piacra mitesszer eltávolító tapaszokat. Én nagyon szeretem őket, mert ha - hozzám hasonlóan - az orrkörnyékünkön nagyon sok fekete mitesszer látható, azokat szépen rendbe tudja szedni.


Az itt látható 5 termék közül már 4-et kipróbáltam, és általánosságban elmondható róluk, hogy akkor a leghatásosabbak, ha folyamatosan használjuk őket. A márkák közt bátran variálhatunk, hogy megtaláljuk a nekünk legmegfelelőbbet. (Nekem személy szerint eddig a Nivea-s bizonyult a legjobbnak.)

Leírásukban az szerepel, hogy két használat között minimum 3 nap szünetet mindenképp tartsunk. Erre tényleg nagyon figyeljünk, mert ha ennél gyakrabban használjuk komolyan felsérthetjük vele a bőrt, és akár hegeket is hagyhat maga után!
Ezzel ellentétben ugyan hogyha havonta felteszünk egy tapaszt, és az nem szed ki semmit, akkor ne nagyon csodálkozzunk. Valami féle 'rutint' érdemes betartani, én pl. heti egy alkalommal szoktam használni, (ha érzékenyebb a bőrünk, akkor használjunk inkább kéthetente) és így rendszeres használat mellett, minden héten egyre több 'piszkot' fog eltávolítani.

Némelyik terméket az  - orr felülete mellett - állra és homlokra is lehet használni. (A Nivea-s terméknél a homlok/áll területére valók külön háromszög alakúak.)
Használatát tekintve roppant egyszerű: benedvesítjük az orr (vagy homlok/áll) területét, ráhelyezzük a tapaszt, majd 10-15 perc elteltével lehúzzuk azt.

Nagyon vigyázzunk, hogy eleve sérült bőrfelületen vagy friss pattanás utáni seben semmiképp ne alkalmazzuk, mert még jobban felsértheti azt!


Tipp:  Próbáljuk ki, hogy arcgőzölés után rögtön felteszünk egy tapaszt, ugyanis a meleg által kitágult pórusokból hatékonyabban szedi ki a mitesszereket.

Képen látható termékek:
1. Rival de Loop Pure Skin Clear-Up Strips: Csak Rossmann üzletekben kapható, teafaolajat is tartalmaznak. Egy csomagban 3 db tapasz található. Ára 500 ft körüli.
2. Nivea Cear Up Strips: 6 db mitesszertapaszt tartalmaz: 4db orra és 2x2db háromszög alakú (homlok/állra) van benne. Ára kb. 1300 ft.
3. Essence Pure Skin Purifying Nose Strips: 3db, zöld teát is tartalmazó, orra való tapaszt tartalmaz, 600 ft-os áron.
4. Balea Clear Up Strips: 6db tapaszt tartalmazó kiszerelés. Ára 1000-1500 ft közötti.
5. Synergen Clear-Up Strips: Antibakteriális, és szalicilsavat is tartalmaz!



Tuesday, July 2, 2013

Gőzöléssel a bőrproblémák ellen

Az arcgőzölést én nagyon hatásos kiegészítő kezelésnek találom a problémás bőr ápolásánál. Egy mélyebb tálnál, forró víznél és egy törölközőnél (amit magunkra terítünk) nem is kell több "hozzávaló", saját otthonunk kényelmében bármikor időt szakíthatunk rá.

A gőzölés már önmagában is hatásosan megnyitja a pórusokat, és segíti a bőr izzadását, ezáltal a baktériumok és a felesleges olajok ürülését. De ha a forró vízbe bizonyos termékeket belecsepegtetünk úgy még hatékonyabb eredményeket tudunk elérni. Ezekhez pár tipp:

Teafaolaj

A teafaolaj baktérium-, gomba-, vírusölő illetve antiszeptikus tulajdonságáról híres, emiatt gyakran használják akne, és egyéb bőrbetegségek kezelésében. 100%-os teafaolaj manapság már bármely drogériában elérhető.
Ha arcgőzöléskor a forró vízbe pár cseppet belecsepegtetünk még hatékonyabbá tehetjük azt, ugyanis a gőz hatására megnyílt pórusokat a teafaolaj hatékonyan kitisztítja. Elég intenzív illata van, ezért először csak 1-2 cseppel kezdjük, ha megszoktunk az erős illatot akkor növelhetjük az adagot 3-4 cseppre.




Lush T Tree Toner Tabs

Ezek a Lush T Tree Toner Tab nevezetű, szintén teafaolajat tartalmazó, praktikus kis tabletták. Forró vízbe kell beletenni, és egy pezsgőtablettához hasonlóan, pezsegve oldódik fel. Teafaolaj mellett még szódabikarbónát
és aloe vera port is tartalmaz. Nem olyan erős az illata, mint a sima, 100%-os teafaolajé, ezért könnyebben kibírható az a pár perc amit a belégzésével töltünk. Másik pozitívuma még, hogy a megmaradt gőzölő folyadékot tonikként fel lehet használni. A nagy melegben én a hűtőben tárolva, arcpermetként szoktam használni.

Himalája só 


Ugyan rengeteg felhasználási módja van, én az arcgőzöléshez használom, sok sikerrel. Rendkívül jó hatással van a zsíros, pattanásos bőrre; a túlzott faggyútermelést szépen helyreállítja, visszaállítja a bőr természetes PH értékét, segíti a méregtelenítést, emellett a  mitesszerekre, eltömődött pórusokra is pozitív hatással van. Én gőzölés után tapasztalom, hogy kissé kiszárítja a bőröm, de ez átmeneti, és hidratálókrémmel orvosolható. Lehet szappan, illetve kisebb sókavicsokra zúzott kiszerelésben is kapni (az utóbbi formájában praktikusabb). A forró vízben lassan párolognak el a sókristályok, az  így keletkező illat pedig semleges így sokkal kellemesebb élményt nyújt.

Gyógyfüvek, növények 


Sokféle gyógynövény áll a rendelkezésünkre, ezeket is nyugodtan felhasználhatjuk gőzöléskor. Leggyakrabban a kamilla virágzatot említik meg, ha arcgőzölésről beszélünk, és valóban a kamilla gyulladáscsökkentő hatásáról ismert, ezért jótékony hatással lehet a bőrre. Emellett azonban sok más gyógynövény is a rendelkezésünkre áll, amiket "tesztelgetve" kideríthetjük melyik a legjobb a bőrünknek. Amit zsíros, problémás bőrre ajánlani szoktak még: citromfű (vírusölőként ismert), csalán levél, borsmenta (tisztító hatású) valamint a kakukkfű (fertőtlenítő hatású).





Ha kezdők vagyunk az arcgőzölés területén, akkor az elején ajánlatos 3-5 percnyi időt eltölteni a gőz felett, majd ha már megszoktunk 5-10 perces időre is 'feltornázhatjuk' magunkat.
Fontos, hogy amikor gőzölünk vigyázzunk a forró vízzel, és ne hajoljunk túl közel a víz felületéhez, ugyanis súlyosan megsebesíthetjük magunkat! Tehát csak óvatosan!

Tipp: Még jobb eredményeket érhetünk el, ha rögtön arcgőzölés után teszünk fel arcpakolást, mivel azok hatóanyagai a - gőzölés által megnyílt - pórusok mélyére hatékonyabban jutnak el.





Monday, July 1, 2013

Akne megjelenési helyei, lehetséges okai - Part II

Itt is megjegyezném, hogy ez egy általános útmutató, ezért nem biztos, hogy mindenkire igaz. 
Az akne illetve pattanások kialakulásában rengeteg más tényező is közrejátszhat, mint például a: genetikai adottságok, hormonok, allergia, nem megfelelő arcápolási termékek használata, stb. 
A legjobb, ha kivizsgáltatjuk magunkat, és ha az akne nagyon súlyos formában - és gyakorisággal - jelentkezik, akkor mindenképp forduljunk bőrgyógyászhoz!


Akne az orcák alsó részén


Lehetséges okok:
  • a gyomor és/vagy belek nem megfelelő működése 
  • fertőzés a folyamatos érintés miatt
  • idegesség
  • a vér savasodása
  • stressz
Lehetséges megoldások:
  • fogyasszunk több zöldséget, gyümölcsöt
  • pihenjünk többet
  • csökkentsük a stresszt, amennyire csak lehet
  • tartsuk be a higiéniás szabályokat
  • fogyasszunk Omega-3 zsírsavban gazdag ételeket (vagy kapszulát)
  • igyunk fodormenta teát

Akne a száj körül


Lehetséges okok:

  • emésztőrendszeri gyengeség
  • B2 & B6 Vitamin-hiány
  • cigaretta és/vagy alkoholfogyasztás
  • túl sok jód bevitel
  • gyomor/belek nem megfelelő működése
  • vírusos fertőzés
Lehetséges megoldások:
  • fogyasszunk több rostban gazdag ételt
  • kerüljük a túl fűszeres illetve olajban rántott élelmiszereket
  • masszírozzuk a has területét 
  • váltsunk fogkrémet


Akne az áll és környékén


Lehetséges okok:

  • A-Vitamin hiány
  • az áll területének gyakori fogdosása kézzel
  • nőgyógyászati problémák
  • nemi hormonok abnormális működése
Lehetséges megoldások:
  • fogyasszunk több zöldséget, gyümölcsöt
  • pihenjünk többet
  • tartsuk be a higiéniás szabályokat; koszos kézzel ne fogdossuk az arcot
  • fogyasszunk Omega-3 zsírsavban gazdag ételeket (vagy kapszulát)
  • igyunk fodormenta teát



ForrásokO3 Ozone Cleansing & Beauty Kit Easy Care Manual



Friday, June 28, 2013

A Benzoyl Peroxide-ról

A Benzoyl Peroxide* nevű összetevő az egyik leghatásosabb akne elleni készítmény. A pattanások/ aknék  kialakulásáért felelős baktériumokat képes megölni. Tehát tisztítja a pórusokat és csökkenti a baktériumok számát a bőrön.

2,5%, 5% illetve 10%-os koncentrációban is kapható. Magától értetődően a magasabb koncentrációjúak ugyan hatékonyabbak, de ezek nagyobb veszéllyel is járnak.
Mellékhatása, hogy száradást, bőrirritációt, égető, viszkető érzést illetve hámlást is okoz, de ezek a tünetek átmenetiek.
Érdemesebb és biztonságosabb mindig a legalacsonyabb %-kal kezdeni a kezelést, onnan haladhatunk felfelé, (ha nem volt kielégítő a hatása).




Itthon a Benzoyl Peroxide tartalmú krémek sajnos csak patikákban kaphatóak, viszont például a Neutrogena illetve a Clean&Clear márkáknak is van Benzoyl Peroxide-os pattanáskezelő (illetve egyéb) krémjük, azonban ezeket itthon nem forgalmazzák. Akiknél a külföldről való beszerzés esetleg opció, azoknak érdemes ezeket a márkákat figyelembe venni.

1. Clean&Clear Persa-Gel 5 (Az 5-ös szám a Benzoyl Peroxide koncentrációját hivatott jelezni, kapható ugyanez a termék még 10%-ban is.); 2. Lubexyl szuszpenzió (4%-os Benzoyl Peroxide tartalmú); 3. Neutrogena On-The-Spot Acne Treatment; 4. Akneroxid Gel (Szintén kapható 5% illetve 10%-os koncentrációban is.) 5. Aknefug Oxid Mild (3% valamint 5%-os kiszerelésben kapható.); 6. Duac Gel (5%-os a hatóanyaga. Vényköteles!)

* Magyarul Benzoil-Peroxid-ként irandó

Forrásokhttp://en.wikipedia.org/wiki/Benzoyl_peroxide
                http://voices.yahoo.com/benzoyl-peroxide-vs-salicylic-acid-which-acne-fighting-2164897.html
                http://acne.about.com/od/otcacnetreatments/f/Benzoyl-Peroxide-Vs-Salicylic-Acid.htm

Sunday, June 23, 2013

Szalicilsavval az akne ellen

Hogyha problémás a bőrünk, akkor érdemes olyan termékeket venni, amelyben a szalicilsav (Salicylic Acid) nevű felirat olvasható. (A termék hátoldalán az összetevők felsorolásánál.)
De ismerjük meg pontosabban ezt az összetevőt.

A bőrgyógyászatban/kozmetikában fontos összetevő ezen bőrbetegségek kezelésében: akne, ekcéma, pikkelysömör, tyúkszem, szemölcs.
Baktériumölő, keratolitikus (hámoldó) és mitesszeroldóként működik, ugyanis hatására az epidermisz (felhám) szövetei jobban hámlanak, ezáltal kinyitja az eltömődött pórusokat, és semlegesíti a benne lévő baktériumokat. Megelőzi a pórusok újbóli eltömődését azáltal, hogy összehúzza a pórusok átmérőjét, így 'helyet' biztosít az új sejt növekedéséhez.
Említésre méltó még, hogy a bőrsejtekre gyakorolt hatása miatt, samponokban is használják a korpa kezelésére.


Akne gyógyításához általában 0,5 - 2%-os koncentrációban alkalmazzák; ennél magasabb koncentrációban már hiperpigmentációt (bőr elszíneződését) is okozhat!

Gyógyszerekben is megtalálható (az Aspirin azaz acetilszalicilsav fő összetevője). Fájdalomcsillapító, láz - és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert.

(A képen összeválogatott termékek, kifejezetten pattanáskezelők, tehát ezeket nem az arc egész területére csak a problémás helyekre kell felvinni. Ez csak pár példa, rajtuk kívül természetesen még rengeteg más termékben megtalálhatóak, de mivel ezek célzott pattanásleszárítók, ezért nagyobb koncentrációba tartalmaznak szalicilsavat.) 
1. Synergen Anti-Pickel Gel: 2%-os szalicilsav tartalommal
2. Crearskin Clear Emergency: 2%-os szalicilsav-on kívűl még búzakorpa-, aloe vera- és kamilla kivonatot valamint E és A-vitamint is tartalmaz.
3. Clearskin Professional Blemish Mark Treatment: 2%-os szalicilsav tartalma mellett, még Glikolsavat is tartalmaz, így akne utáni hegekre pozitív hatással van.
4. Clean&Clear Advantage Acne Spot Treatment
5. Clearasil Ultra Rapid Action Treatment Cream
6. Yes.Pharma Aknesol: Szalicilsav mellet még kamilla - és benzoe tinktúra, és meténamin is található benne.
7. Clearoderm Spot Stick: Szalicilsav, Bisabolol és csodamogyoró kivonatot is tartalmaz. Sok alkoholt tartalmaz, ezért vigyázzunk vele.
8. Balea Young Soft&Clear Anti-Pickel Roll-On: Szalicilsav, niacinamide, B6-vitamin, mentol, fekete nadálytő kivonat is megtalálható benne. Egyedül a golyós kiszerelése ami aggasztó, praktikusnak tűnhet, de a baktériumok ebben jobban elszaporodhatnak, mivel közvetlen a baktériumokkal teli pattanásokon alkalmazzuk.
9. Vichy Normaderm Hyaluspot: Szalicilsavat, sárgabarack mag olajat, kaolin-t és E-vitamint is tartalmaz.


Források: http://en.wikipedia.org/wiki/Salicylic_acid
                http://www.ehow.com/how-does_4926622_salicylic-acid-cure-acne.html


Friday, June 21, 2013

"A csoki pattanást okoz"...mítosz!?

Biztos mindenki hallotta már ezt a mondatot egyszer az életében. De vajon tényleg pattanást, vagy aknét tudna előidézni a csoki?

Ha alaposan utánajárunk a témának - főleg angol nyelven - rengeteg tudományos cikkel találkozunk, és meglepően egyik sem említi 100%-os bizonyossággal, hogy a csokoládé pattanást okozna.

Magát pattanást normál bőrön valószínűleg nem fog előidézni, csak a már meglévő, rossz állapotban lévő aknés bőrt hozhatja még rosszabb helyzetbe. Mivel ez a mítosz nagyon erősen bele van ivódva a köztudatba, fórumokon nagyon sokszor olvashatjuk, hogy a kettőt közvetlenül összekapcsolják egymással, de azt senki sem említi meg, hogy itt nem feltétlenül a csokival magával van a gond, hanem annak egyes összetevőivel. Így érdemesebb lenne azokat megvizsgálni. A rosszabb minőségű csokoládék - nem a magas kakaótartalmú étcsokik - rengeteg cukrot, tejet illetve telített zsírokat is tartalmaznak, amit ha nagyobb mennyiségben fogyasztunk, már gondod jelenthet.

De pontosan mi/hogy okoz gondot?

  • ha folyamatosan nagy mennyiségben fogyasztunk belőle a vércukorszintünket fokozottan megemeli, és ennek hatására előfordulhat, hogy súlyosbíthatja a már kialakult pattanásos állapotot. (A magas glikémiás indexű ételek fogyasztása és az akne rosszabbodása között egyre több bőrgyógyász lát kapcsolatot.)
  • a csoki másik fontos összetevőjét a tejet, szintén nagyon sokszor emlegetik a bőr fokozott gyulladásos állapotának előidézőjeként. (Mindkét témáról fogok részletesebb bejegyzést írni.)
  • szintén nagyobb mennyiségben fogyasztva a csoki székrekedést is előidézhet, ami bőrünkön bosszulja meg magát, akár elő is idézheti a pattanások elszaporodását.


Fontos megemlíteni, hogy 1-2 kocka csoki nem okolható a már meglévő pattanásos helyzetért. Ha viszont folyamatosan és sokat fogyasztunk belőlük az már hozzájárulhat a bőr rosszabbodásához. (Ha belegondolunk a kutatásokban résztvevő kísérleti alanyokat is napokon/heteken át etetik csokoládéval, csak azután tapasztalnak eredményeket.)

A lényeg, hogy válasszunk jobb minőségű, magas kakaótartalmú étcsokoládékat, és fő a mértékletesség!!


Források: http://www.bbc.co.uk/news/magazine-21967574
                 http://www.livestrong.com/article/275772-a-list-of-foods-beverages-that-cause-constipation/
                 http://www.highonhealth.org/will-constipation-cause-acne/
                 http://www.huffingtonpost.com/2013/04/23/chocolate-acne-immune-system-_n_3140782.html

Wednesday, June 19, 2013

Micellás oldat vagy tonik?

Manapság egyre többet halljuk a 'micellás oldat' szó megemlítését. Kinézetre és használatában olyan mint egy tonik, de valójában sokkal több annál.

A sima tonik az arcápolási rutin egy lépését teszi ki, ezzel szemben a micellás arclemosó a két lépést - az arcmosást illetve a tonizálást - egyszerre viszi véghez. Tehát ha sima tonikot használunk, előtte az arcmosás kötelező, de ha micellás oldatot választunk, akkor nem szükséges előtte/ utána arcot mosni. De hogy is működik ez?

micella egy fajta molekulacsoportot jelent. A molekulák mindegyikének egyik vége szereti a vizet (hydrophilic), még a másik vége utálja (hydrophobic). Víz oldatban gömb alakba csoportosulnak ezek a víz-szerető külső, illetve a víz-utáló belső molekulák. Amikor a micellás oldatot, lágyan egy felszínen alkalmazzuk - mi esetünkben a bőrön - a micella gömbök kettéhasadnak ezzel a felszínnel szemben. Amikor a felvitel nyomása csökken, a molekulacsoport megint bezáródik, és ennek folyamatában megragad mindent, ami nem víz a bőr felszínéről.


Tehát sokkal hatékonyabban távolítja el a szennyeződéseket illetve a sminket, mint egy hagyományos lemosó, arról nem is beszélve hogy sokkal praktikusabb is. Az is említésre méltó, hogy alkoholt nem tartalmaznak, nem irritálják a bőrt, és nem mitesszerképzők.

A termékek számozás szerint:
1. Bioderma Sébium H20; 2. La Roche-Posay Effaclar Purifying Micellar Water For Oily Sensitive Skin; 3. Vichy Normaderm Micellar Solution; 4. Yves Rocher Micellar Cleansing Water;
5. Ziaja Marine Algae Micellar Cleansing Water


Forrás:  http://imabeautygeek.com/2010/12/23/speed-clean-how-micelle-cleansers-work-and-why-theyre-good-to-your-skin/

Monday, June 17, 2013

Napozás és az akne

Rengeteg ember meg van róla győződve, hogy a Nap jótékony hatással van az aknés, pattanásos bőrre. Sajnos ez nem így van.

Ha problémás bőrünkkel napozunk, eleinte azt hihetjük, hogy a barnulás segíthet elrejteni az akne által okozott bőrelszíneződéseket, talán még tapasztalhatjuk is, hogy a bőr napfénynek való kitétele kiszárítja a túlzott faggyútermeléstől fénylő arcot. Azonban ezek a hatások csak átmenetiek, és amint megszűnnek, az akne állapota rosszabbodik, hisz a bőr válaszul az UV-sugárzásra, még jobban begyullad.

Arról ne is beszéljünk, hogy a bőrgyógyászok által felírt gyógyszerek (Sotret, Roaccutan, stb) valamint a speciális (Benzoyl Peroxide és Szalicilsav tartalmú) krémek mellékhatása a fényérzékenység, így a hétköznapokban - főleg nyáron - nagy hangsúlyt kell fektetni a napvédelemre, napozni meg egyáltalán nem is szabad!

Tehát ha aknétól szenvedünk mindenképpen kerüljük a túlzott napon való tartózkodást, illetve mindig használjunk SPF-et tartalmazó krémeket, főleg akkor ha az UV-sugárzás erős! Manapság már rengeteg aknés bőrre kifejlesztett, speciális napvédővel találkozhatunk. Íme néhány példa:




1. La Roche Posay Anthelios XL Dry Touch Gel Cream SPF 50+; 2. Bioderma Photoderm AKN Mat SPF 30; 3. Eucerin  SPF 50 Sun Fluid Mattifying; 4. Bioderma Photoderm AKN SPF 30 Sun Spray; 5. Vichy Capital Soleil SPF 50 Mattifying Face Fluid Dry Touch; 6. Neutrogena Clear Face Break-out Free Liquid-Lotion Sun Block SPF 30


Források:  http://health.howstuffworks.com/skin-care/beauty/sun-care/sun-exposure-heal-acne.htm
                  http://www.skintactix.com/acne_tips.htm

Sunday, June 16, 2013

Akne megjelenési helyei, lehetséges okai - Part I

Előfordul, hogy mindig ugyanazon a területen jönnek ki a pattanásaid? Egy Dr. Wang Zheng Hu nevű orvos szerint az akne kialakulása bizonyos területeken, a mögöttes okokra mutat rá.
A bőrünk gyakran a belső egészségünket tükrözi, így ha analizáljuk az akne kialakulásának helyét, megérthetjük, hogy mi okozza azokat, és a megelőzésük is könnyebbé válik. 

Megjegyezném, hogy ez egy általános útmutató, ezért nem biztos, hogy mindenkire igaz. A legjobb, ha kivizsgáltatjuk magunkat, és ha az akne nagyon súlyos formában - és gyakorisággal - jelentkezik, akkor mindenképp forduljunk bőrgyógyászhoz!


Akne a homlokon


Lehetséges okok: 
  • női hormon-zavar
  • abnormális anyagcseréje az olajoknak
  • serdülőkor
  • stressz
  • alváshiány
Megoldás lehet: 
  • aludjuk ki magunkat
  • igyunk sok vizet!
  • ne stresszeljünk sokat
  • érdemes étel-naplót vezetni, hogy megfigyeljük milyen ételtől szaporodnak meg a pattanások
  • csökkentsünk a finomított cukrok bevitelét
  • sampont/balzsamot ellenőrizzük, esetleg cseréljük le


Akne az orcákon


Lehetséges okok:
  • férfi hormonok abnormális kiválasztódása
  • menstruáció előtt/után
  • fogamzásgátló gyógyszerek használata
  • nem megfelelő kozmetikumok használata
  • székrekedés
Megoldás lehet:
  • kerüljük a junk ételeket
  • ügyeljünk az arc higiéniájának megtartására
  • ha sokat telefonálunk, tisztítsuk a készüléket gyakran
  • cseréljük gyakran a párnahuzatot


Pattanások az orr területén


Lehetséges okok:
  • túlzott faggyútermelés
  • túl sok napon tartózkodás/leégés
  • magas páratartalom, meleg
  • faggyúmirigyek begyulladása
  • a felhalmozódott kosz nem megfelelő tisztítása                                      
  • hajszálerek tágulása és az olaj felhalmozódása
Megoldás lehet:
  • együnk kevesebb csípős ételt, húst és sót       
  • ne együnk túl hideg/ túl forró ételeket
  • egy kicsit mozogjunk mindennap (elég csak egy kis séta)
  • biztosítsuk a napi megfelelő B vitamin mennyiséget


Források:  O3 Ozone Cleansing & Beauty Kit Easy Care Manual